Andreea Mitu a câştigat turneul ITF de la Bratislava

13 Noiembrie 2016 / 20:38 657 accesări

Jucătoarea de tenis Andreea Mitu (locul 246 în clasamentul mondial) a câştigat duminică turneul ITF de la Bratislava (Slovacia), disputat în sală şi dotat cu premii totale în valoare de 25.000 de dolari, după ce a trecut în finală de Denisa Allertova (Cehia, 95 WTA), scor 6-2, 6-3.

Partida a durat o oră şi şapte minute. Mitu a reuşit şase aşi şi a comis o dublă greşeală, iar procentajele de reuşită la serviciu au fost 73% cu primul şi 67% cu al doilea. Românca şi-a pierdut o singură dată serviciul şi a reuşit cinci break-uri.

Rezultatul este surprinzător întrucât Andreea Mitu, cap de serie numărul 7, o întâlnea pe principala favorită la Bratislava. Denisa Allertova venea după rezultate bune în trei turnee WTA: semifinale la Taşkent (Uzbekistan), sferturi de finală la Linz (Austria, în sală) şi la Luxemburg (în sală).

Andreea Mitu (25 de ani) a câştigat primul turneu din acest an, dar păstrează un bilanţ negativ în circuit: 22 de victorii şi 24 de înfrângeri.

Pentru parcursul de la Bratislava, Andreea Mitu va primi 60 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 2.940 de dolari.