Andrei Muntean a încheiat pe locul 6 finala de la paralele

Sport 16 August 2016 / 21:49 1207 accesări

Gimnastica românească a terminat această ediţie de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro fără nicio medalie, pentru prima dată în ultimii 40 de ani. Andrei Muntean a terminat pe locul 6 finala de la paralele, după ce a obţinut 15,600.

Daniel Leyva a fost primul care a început concursul de la paralele, fiind notat cu 15,900 şi a obţinut, în cele din urmă, medalia de argint. Al doilea la start a fost Andrei Muntean. Deşi nu pornea cu şanse la medalii, sportivul român a avut un exerciţiu sigur şi a primit 15,600 şi a terminat, în final, pe locul 6.

Oleg Verniaiev (Ucraina), cu 16.041 a câştigat titlul olimpic, fiind premiat de Sergei Bubka, cel mai mare gimnast ucrainean din istorie, actualmente membru al Comitetului Internaţional Olimpic.

Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de rusul David Belyavskiy, care a obţinut 15.783.