Andrei Prepeliţă a debutat cu gol la FC Rostov

10 Septembrie 2016 / 10:11 592 accesări

Fotbalistul Andrei Prepeliţă a înscris un gol pentru FC Rostov în victoria echipei sale pe teren propriu cu Samara, scor 2-1, vineri, în cadrul etapei a şasea din campionatul Rusiei.

Andrei Prepeliţă a debutat excelent la vicecampioana Rusiei, marcând golul victoriei gazdelor în minutul 59. Mijlocaşul central a înscris cu o lovitură puternică de cap din centrul careului, care s-a dus exact sub bară. Prepeliţă a fost înlocuit în minutul 81.

Tot la Rostov, fundaşul Miha Mevlija, fostul căpitan al lui Dinamo Bucureşti, a fost integralist. Bukharov a deschis scorul în minutul 33 pentru gazde, iar oaspeţii au egalat în minutul 54 graţie autogolului lui Erokhin.

În urma acestui rezultat, FC Rostov se află pe locul 4 în clasamentul primei ligi din Rusia, cu 10 puncte, în timp ce Samara este pe ultima poziţia, cu două puncte.

Andrei Prepeliță (30 de ani) s-a transferat la FC Rostov pe 31 august, în ultima zi de transferuri, fiind cedat gratis de către echipa bulgară Ludogoreț Razgrad. Mijlocașul român are cotă de piaţă estimată la 1.9 milioane de euro şi a jucat în 12 partide pentru echipa naţională.