Angelique Kerber a fost eliminată în optimi la Indian Wells

15 Martie 2017 / 10:15 475 accesări

Angelique Kerber, numărul doi în clasamentul mondial şi principală favorită la Indian Wells, a fost învinsă, miercuri dimineaţă, scor 3-6, 3-6, de Elena Vesnina, locul 15 mondial, optimile de finală ale competiţiei.

Elena Vesnina a început mai bine partida din optimile de finală de la Indian Wells şi s-a distanţat la 2-0, însă Kerber a replicat imediat şi a restabilit egalitatea. Cu toate acestea, Vesnina a făcut apoi trei game-uri consecutive şi nu a mai cedat primul set, adjudecat cu 6-3.

Manşa secundă a fost condusă tot de numărul 15 mondial. Sportiva din Rusia a câştigat de două ori pe serviciul adversarei, pentru a conduce cu 4-1. Vesnina nu a mai cedat iniţiativa şi s-a impus cu 6-3.

În disputele dintre Kerber şi Vesnina, germanca conduce cu scorul de 3-2, dar ultimele două întâlniri directe au fost adjucate de sportiva din Rusia. În sferturile de finală, Elena Vesnina va juca împotriva americancei Venus Williams.