Anglia a surclasat Panama, la Novgorod

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA G: ANGLIA - PANAMA 6-1

Sport 24 Iunie 2018 / 17:02 641 accesări
Harry Kane este noul lider în clasamentul golgheterilor, cu cinci reușite (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

În prima întâlnire disputată duminică la World Cup 2018, Anglia a surclasat Panama, în Grupa G, la Novgorod, prin golurile marcate de Stones, în minutele 8 și 40, Harry Kane, în minutele 22-pen., 45+1-pen. și 62, și Lingard, în minutul 36, golul de onoare pentru echipa la care evoluează și portarul dinamovist Penedo fiind înscris de Baloy, în minutul 78. Cu tripla de duminică, englezul Harry Kane a devenit noul lider în clasamentul golgheterilor, cu 5 goluri, urmat de portughezul Cristiano Ronaldo și belgianul Romelu Lukaku, ambii cu câte 4 goluri.

Scor final: Anglia - Panama 6-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Anglia (selecţioner: Gareth Southgate): Pickford - Walker, J. Stones, Maguire - Trippier (70 Rose), A.Young, Loftus-Cheek, Lingard (63 Delph) - Sterling, H. Kane (63 Vardy); Panama (selecţioner: Hernan Gomez): Penedo - M. Murillo, R. Torres, Escobar, Davis - G. Gomez (69 Baloy) - Barcenas (69 Arroyo), Cooper, Godoy (62 Avila), J.L. Rodriguez - N. Perez. Cartonașe galbene: Loftus-Cheek / Cooper, Escobar, M. Murillo. Meciul a fost arbitrat de Ghead Grisha (Egypt).

Clasament Grupa G: 1-2. ANGLIA și BELGIA 6p (golaveraj: 8-2), 3. Tunisia 0p (3-7), 4. Panama 0p (1-9). Anglia și Belgia s-au calificat în optimi.

Programul partidelor din etapa a treia - joi, 28 iunie, ora 21.00: Anglia - Belgia (Kalinigrad) și Panama - Tunisia (Saransk).