Anglia este la putere în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manşa retur

Sport 09 Mai 2019 / 10:06 471 accesări

Încă o minune s-a produs în semifinalele UEFA Champions League. Miercuri seară, la Amsterdam, Tottenham a revenit miraculos în confruntarea cu Ajax şi a obţinut calificarea în ultimul act al competiţiei în urma unui gol marcat în al şaselea minut al prelungirilor. După victoria la limită din tur, din deplasare, scor 1-0, Ajax a condus la pauză, în manşa retur, cu 2-0, iar prezenţa în marea finală era ca şi realizată. Dar echipa engleză nu a renunţat, iar hatttrick-ul reuşit de Lucas Moura a trimis-o pe Tottenham în finala cu Liverpool.

Rezultat final: Ajax Amsterdam - Tottenham Hotspur 2-3 (De Ligt 5, Ziyech 35 / Lucas Moura 55, 59, 90+6).

Au evoluat următoarele formaţii - Ajax (antrenor Erik Ten Hag): Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - Schöne (60 Veltman), De Jong, Van de Beek (90 Magallan) - Ziyech, Dolberg (67 Sinkgraven), D. Tadic; Tottenham (antrenor Mauricio Pochettino): Lloris - Trippier (81 Lamela), Alderweireld, Vertonghen, Rose (82 Davies) - Wanyama (46 Llorente), Sissoko, C. Eriksen, Dele Alli - Lucas Moura, Son. Cartonaşe galbene: Dolberg, Ziyech, Onana / Sissoko, Rose. Meciul a fost arbitrat la centru de germanul Felix Brych.

Finala UEFA Champions League va avea loc la 1 iunie, de la ora 22.00, pe stadionul „Wanda Metropolitano” din Madrid.