Anglia, salvată de Harry Kane

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA G: TUNISIA - ANGLIA 1-2

Sport 18 Iunie 2018 / 23:01 552 accesări
Harry Kane a marcat golul victoriei Angliei în prelungiri (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Tunisia a fost la câteva minute de o surpriză în confruntarea cu Anglia, în al doilea joc din Grupa G de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia. Luni seară, la Volgograd, Harry Kane a deschis scorul în minutul 11, după care tunisienii au egalat în minutul 35, din penalty, prin Ferjani Sassi. Şi când toată lumea se gândea la o remiză, Harry Kane a fost omul potrivit la locul potrivit, aducând victoria englezilor în minutul 90+1, cu o lovitură de cap.

Scor final: Tunisia - Anglia 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Tunisia (selecţioner: Nabil Maâloul): Hassen (16 Ben Mustapha) - Meriah, S. Ben Yousseff, Bronn, Maaloul - Skhiri, Badri, Sassi - F. Ben Youssef, Khazri (85 Khalifa), Sliti (73 Ben Amor); Anglia (selecţioner: Gareth Southgate): Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Henderson, Dele Alli (80 Loftus-Cheek), A. Young - Sterling (68 Rashford), H. Kane, Lingard (90+2 K. Dier). Cartonaș galben: Walker. Meciul a fost arbitrat de Wilmar Roldan (Colombia).

Clasament Grupa G: 1. Belgia 3p (golaveraj: 3-0), 2. Anglia 3p (2-1), 3. Tunisia 0p (1-2), 4. Panama 0p (0-3).

Programul partidelor din etapa a doua - 23 iunie, ora 15.00: Belgia - Tunisia (Moscova / stadionul „Spartak”); 24 iunie, ora 15.00: Anglia - Panama (Novgorod).