Anthony Joshua l-a învins pe Vladimir Kliciko și a unificat centurile WBA, IBF și IBO

Sport 30 Aprilie 2017 / 20:31 894 accesări
Anthony Joshua este la ora actuală cel mai puternic boxer din lume

Pugilistul britanic Anthony Joshua (27 de ani, 19 victorii în carieră, toate prin KO!) a unificat centurile WBA, IBF şi IBO la categoria grea după ce l-a învins pe veteranul Vladimir Kliciko (41 de ani), într-o gală desfăşurată pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a peste 90.000 de spectatori. Deznodământul meciului a venit în repriza a 11-a, când Kliciko a fost pus la podea de două ori şi apoi oprit să mai boxeze de către arbitrul din ring.

Main-eventul galei de la Londra nu a început spectaculos. În primele trei reprize nu s-au schimbat prea multe lovituri, cei doi boxeri părând mai degrabă că încearcă să găsească slăbiciunile adversarului. Din repriza a patra, lupta s-a încins. Mai întâi, Joshua l-a obligat pe Kliciko să asculte numărătoarea arbitrului în rundul 5, dar ucraineanul s-a trezit din pumni şi l-a pus la rându-i jos pe britanic în repriza următoare.

Din victimă sigură, Joshua, un boxer cu fizic mai degrabă de wrestler, s-a trezit la rându-i din pumni şi în repriza a 11-a a pus capăt luptei cu o serie dură. Kliciko s-a ridicat, dar fără să poată evita deznodământul. După încă un Knock-Down al ucraineanului, arbitrul a oprit meciul ce se transformase într-o execuţie cu public.

În momentul în care lupta s-a întrerupt, campionul olimpic din 2012 era în avantaj pe buletinele arbitrilor judecători. Doi îl creditau cu victoria, 96-93 și 95-93, iar unul îl văzuse învingător pe Kliciko, 95-93. Acesta a fost cel mai lung meci al britanicului, adversarii anteriori nerezistând mai mult de repriza a șaptea.

Ucraineanul, și el campion olimpic al greilor, dar în 1996, a ratat revenirea în ring după ce în 2015 și-a pierdut centurile de campion mondial în fața altui englez, Tyson Fury. Kliciko are în palmares 64 de victorii (53 prin KO) și 5 înfrângeri (4 prin KO).