Antoine Griezmann, cel mai bun fotbalist francez al anului

Sport 20 Decembrie 2016 / 16:25 2005 accesări

Antoine Griezmann, component al echipei spaniole Atletico Madrid, a fost desemnat cel mai bun fotbalist francez al anului 2016 de către publicaţia „France Football“. Acum o săptămână, atacantul a încheiat pe locul 3 în ierarhia după care s-a decernat „Balonul de Aur 2016”, după Cristiano Ronaldo (Real Madrid) şi Lionel Messi (FC Barcelona). Griezmann a reuşit 32 de goluri şi 7 pase de gol în sezonul 2015-2016 în toate competiţiile. Jucătorul lui Atletico Madrid, care îi succede în palmares parizianului Blaise Matuidi, este al 59-lea laureat al acestei distincții individuale atribuite de un juriu alcătuit în special din foști câștigători.

Griezmann (25 de ani) a mai primit distincţiile pentru cel mai bun jucător şi pentru golgheterul turneului final al Campionatului European din această vară, organizat chiar de Franţa. Gazdele au ratat trofeul în urma reprizelor de prelungiri, fiind învinşi de către Portugalia în ultimul act, scor 1-0 (Eder 109). Griezmann a înscris șase goluri la EURO 2016.

Antoine a fost cel mai bun jucător al campionatului Spaniei în sezonul trecut, dar a pierdut finala Ligii Campionilor în luna mai, după ce Real Madrid a învins-o pe Atletico Madrid (1-1 după 120 de minute, 5-3 la loviturile de departajare).

Potrivit site-ului transfermarkt.com, Antoine Griezmann are o cotă de piaţă estimată la 80 de milioane de euro şi un contract valabil până la 30 iunie 2021.