Apără Tătăruşanu şi România a fost la un pas de o remiză cu Spania

Fotbal / Preliminariile EURO 2020

Sport 05 Septembrie 2019 / 23:49 780 accesări
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost cel mai bun jucător al tricolorilor

Reprezentativa de fotbal a României a pierdut întâlnirea cu Spania, disputată joi seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a cincea din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020. Selecţionata condusă de Cosmin Contra a cedat cu scorul de 1-2 (Florin Andone 59 / Sergio Ramos 29, Alcacer 46), dar diferenţa a fost limitată de portarul Tătăruşanu, care a intervenit salvator de şase ori în prima repriză, neputând fi învins de Alcacer (în secunda 36, min. 6 şi 37), Srgio Ramos (min. 11), Jordi Alba (min. 13) şi Rodrigo (min. 35).

Sergio Ramos a marcat din penalty, în minutul 29, însă lovitura de la 11 metri a fost acordată extrem de uşor de arbitrul Deniz Aytekin, pentru ca al doilea gol să fie înscris de Alcacer la prima acţiune de atac din repriza a doua, la capătul unei faze de manual. Florin Andone a redus din diferenţă în minutul 59, spaniolii au rămas cu un om mai puţin, iar până la final tabela de marcaj nu a mai fost modificată, chiar dacă în prelungirile partidei George Puşcaş nu l-a putut învinge în două rânduri pe Kepa, după două pase primite de la Ianis Hagi.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecționer Cosmin Contra): Tătărușanu - R. Benzar, Nedelcearu, Chiricheș (cpt.), Dr. Grigore, Toșca - C. Deac (71 Al. Maxim), R. Marin, N. Stanciu (63 Ianis Hagi) - G. Pușcaș, Keșeru (55 Fl. Andone); Spania (selecționer Robert Moreno): Kepa - Navas, Llorente, S. Ramos (cpt.), Jordi Alba - Ruiz, Busquets, Saul Niguez - Rodrigo (71 Oyarzabal), Alcacer (84 Hermoso), Ceballos (78 Sarabia). Cartonaşe galbene: R. Marin / S. Ramos, Saul Niguez, Kepa. Cartonaş roşu: Llorente (min. 79).

În celelalte partide din Grupa F disputate joi seară în Grupa F s-au înregistrat următoarele rezultate: Norvegia - Malta 2-0 (Berge 34, King 45+1-pen.) şi Insulele Feroe - Suedia 0-4 (Isak 12, 15, Lindelöf 23, Quaison 41).

Clasament: 1. Spania 15p (13-3), 2. Suedia 10p (12-7), 3. Norvegia 8p (10-7), 4. ROMÂNIA 7p (12-7), 5. Malta 3p (2-12), 6. Insulele Feroe 0p (3-16).

Pentru România urmează meciul de duminică, 8 septembrie, de la ora 19.00 (în direct la Pro TV), cu Malta, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, din etapa a şasea a preliminariilor EURO 2020.