Argentina și Brazilia, înfrângeri în preliminariile CM de fotbal

Fotbal / Preliminariile CM 2018, zona Americii de Sud

Sport 09 Octombrie 2015 / 14:47 709 accesări

Prima etapă a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din Rusia - 2018, zona Americii de Sud, a consemnat, joi noapte, și primele surprize. Argentina a fost învinsă, pe teren propriu, de Ecuador, iar Brazilia a pierdut în Chile. Argentinienii, fără Lionel Messi, accidentat, şi fără Gonzalo Higuain, neconvocat, dar cu numeroase alte vedete, Kun Aguero, Di Maria, Pastore și Carlos Tevez, au pierdut, scor 0-2, după două goluri marcate în două minute, în finalul meciului jucat la Buenos Aires, înscrise de Erazo (min. 81) şi Caicedo (min. 82).

La Santiago, Chile s-a impus în repriza a doua în faţa brazilienilor, fără Neymar, suspendat, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (min. 72) şi Alexis Sanchez (min. 90).

În alte partide, Uruguay a învins, cu 2-0 (Caceres 10, Godin 69), în Bolivia, Columbia s-a impus acasă, tot cu 2-0 (T. Gutierrez 36, Cardona 90+5), în duelul cu Peru, iar Paraguay a câştigat în Venzuela, cu 1-0 (Derlis Gonzalez 85).

Următoarea etapă este programată marţi: Ecuador - Bolivia, Uruguay - Columbia, Paraguay - Argentina, Brazilia - Venezuela şi Peru - Chile.