Argint și bronz pentru România, la judo, la Europenele Under-23

Sport 12 Noiembrie 2016 / 10:05 435 accesări

România a cucerit o medalie de argint prin Larisa Florian și una de bronz prin Alexandra Pop, vineri, în prima zi a Campionatelor Europene de judo Under-23 de la Tel Aviv.

Larisa Florian a câștigat argintul la categoria 52 kg, după ce a fost învinsă în finală de kosovara Distria Krasniqi, diferența făcându-se la punctele de penalizare. În optimi, românca a dispus de rusoaica Ana Pașina, în sferturi a trecut de Ana Perez Box (Spania), iar în semifinale a câștigat în fața unguroaicei Katinka Szabo.

Tot la cat. 52 kg, Anamaria Ioniță a pierdut în primul tur la turcoaica Busra Ozdek.

În limitele cat. 48 kg, Alexandra Pop a cucerit bronzul, după ce a câștigat prin yuko meciul pentru locurile 3-5 cu turcoaica Gulkader Șenturk. Anterior, în primul tur, Pop a dispus de Katerina Sablieva (Ucraina), în optimi a trecut de austriaca Mara Tabea Kraft, în sferturi a învins-o pe olandeza Amber Gersjes, dar a pierdut semifinala cu Reka Pupp (Ungaria).

Ștefania Adelina Dobre, campioană europeană de junioare anul trecut, vicecampioană mondială de junioare tot în 2015, a pierdut în optimi tur la cat. 63 kg, la olandeza Iris Iwema.

La masculin, Marcel Cercea a pierdut în primul tur la cat. 73 kg la italianul Andrea Gismondo. Alexandru Raicu (73 kg) a trecut în primul tur de sârbul Milan Buncic, dar apoi a fost învins de Akil Gjakova (Kosovo).

Sâmbătă vor mai concura Lorena Podelenczki (cat. 70 kg) și Alexandra Mazilu (78 kg) la feminin, Elemer Szocs (cat. 81 kg), Ionuț Văsian (cat. 90 kg), Luca Kunszabo (cat. 100 kg) și Mircea Croitoru (cat. +100 kg), la masculin.