ASA Târgu Mureş, calificată în semifinalele Cupei Ligii după loviturile de departajare

Sport 08 Septembrie 2016 / 00:19 860 accesări

ASA Târgu Mureş a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Ligii, după ce s-a impus, scor 5-4, la loviturile de departajare, și a învins-o pe CFR Cluj, în deplasare. În timpul regulamentar, scorul a fost egal, 1-1.

Au marcat: Bud 83' / Kuku 64'. Penalty-ul decisiv a fost înscris de Claudiu Belu.

ASA Târgu Mureş a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Ligii, după ce s-a impus, scor 5-4, la loviturile de departajare. În timpul regulamentar, scorul a fost egal, 1-1.

CFR a dominat prima repriză, a avut două bare, prin Laurențiu Rus (28) și Tiago Lopes (52), dar ASA a fost mai incisivă în repriza a doua și a reușit să deschidă scorul prin nigerianul Benjamin Kuku (64).

Clujenii au restabilit egalitatea prin Cristian Bud (83), dar mureșenii puteau smulge calificarea în ultimele secunde ale timpului adițional, când Gabi Mureșan a trimis în bară din lovitură liberă de la 18 metri (90+7).

CFR a dominat prelungirile, dar niciuna dintre formații nu a reușit să marcheze golul decisiv.