Asistența video, în prim plan la turneul final din Rusia

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA C: DANEMARCA - AUSTRALIA 1-1

Sport 21 Iunie 2018 / 16:53 467 accesări
Australianul Mile Jedinak a înscris pentru a doua oară dintr-un penalty acordat de... VAR (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Prima partidă de joi de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia a fost în Grupa C, la Samara, între Danemarca și Australia. Întâlnirea s-a încheiat nedecis, astfel că lupta pentru calificarea în optimi continuă. Danezii au deschis scorul prin Christian Eriksen, în minutul 7, iar australienii au egalat dintr-un penalty transformat de Mile Jedinak, în minutul 38. A fost o lovitură de la 11 metri acordată tot în urma analizării imaginilor TV, sistemul VAR fiind în prim plan la World Cup 2018, cele mai multe dintre deciziile importante fiind luate abia după vizionarea reluărilor.

Scor final: Danemarca - Australia 1-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Danemarca (selecţioner: Age Hareide): K. Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Stryger Larsen - Delaney, Schone - Y. Poulsen (59 Braithwaite), C. Eriksen, Sisto - Jorgensen (68 Cornelius); Australia (selecţioner: Bert van Marwijk): Ryan - Risdon, Sainsbury, Milligan, Behich - Jedinak, Mooy - Leckie, Rogic (82 Irvine), Kruse (68 Arzani) - Nabbout (75 Juric). Cartonașe galbene: Y. Poulsen, Sisto. Meciul a fost arbitrat de Antonio Mateu (Spania).

Clasament Grupa C: 1. Danemarca 4p (golaveraj: 2-1), 2. Franţa 3p (2-1), 3. Australia 1p (2-3), 4. Peru 0p (0-1).

Tot joi, de la ora 18.00, la Ekaterinburg, se va disputa meciul Franța - Peru.