Astăzi se decid cinci calificate pentru Final Four

Cupa României la volei

Sport 18 Februarie 2015 / 00:00 558 accesări

Astăzi, în Cupa României la volei, sunt programate cinci partide retur din cadrul sferturilor de finală, decisive pentru stabilirea echipelor calificate în Final Four. Reamintim că, fiind plecată la Novosibirsk pentru meciul retur cu Lokomotiv, din faza play-off 12 a Ligii Campionilor la volei masculin, CVM Tomis Constanța nu poate susține jocul cu Arcada Galați, după ce s-a impus cu scorul de 3:2 în manșa tur. Întâlnirea a fost amânată pentru data de 4 martie. La masculin se joacă doar două meciuri, pentru că Dinamo Bucureşti a devenit prima echipă calificată în semifinale, după ce a eliminat-o pe Unirea Dej cu scorul general de 5-4. La ora 17.00 va începe disputa CSM Bucureşti - SCM U. Craiova (în tur 0:3), iar de la ora 18.00 se joacă partida CS Volei Club Banatul Caransebeş - CSVM Zalău (în tur 0:3).

Și în competiția feminină cunoaștem deja o calificată pentru Final Four, CS Volei Alba-Blaj, care a eliminat-o pe ACS Penicilina Iaşi cu scorul general de 6-0. Iată programul manșelor retur din sferturi: ora 17.00 (în direct pe Digi Sport 3): CSM Bucureşti - Ştiinţa Bacău (în tur 0:3); ora 18.00: CSM Tîrgovişte - Dinamo Romprest Bucureşti (în tur 0:3); ora 18.30: CSM Lugoj - CSU Medicina CSŞ Tîrgu Mureş (în tur 2:3).

În sferturile de finală ale Cupei României se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în zilele de 4 şi 5 aprilie 2015, pe teren neutru.