Astra părăseşte cu capul sus UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Europa League, 16-imi de finală, manşa retur

Sport 24 Februarie 2017 / 00:35 1241 accesări
Antrenorul Marius Şumudică a urmărit din tribună ultimele minute ale partidei de la Genk

Joi seară, la Genk, parcursul european al campioanei României în actualul sezon s-a încheiat. După remiza din tur, scor 2-2, Astra Giurgiu a cedat la limită în manşa retur a 16-imilor de finală din UEFA Europa League, 0-1 (Pozuelo 67) cu echipa belgiană KRC Genk. Ocazia irosită de Budescu în minutul 41 ar fi putut schimba soarta partidei, mai ales că jucătorii Astrei au sperat tot timpul că vor obţine calificarea în optimile de finală.

Au evoluat pentru Astra: S. Lung jr. - Al. Stan, Săpunaru (cpt.), Geraldo Alves, Junior Morais - Takayuki Seto (82 Al. Ioniţă II), Boubacar, Lovin (68 D. Florea II) - F. Teixeira, D. Niculae (70 Sg. Buş), Budescu.

Celelalte rezultate: FC Copenhaga - Ludogorets Razgrad 0-0 - Cosmin Moţi şi Claudiu Keșerü au evoluat tot meciul pentru Ludogorets Razgrad - în tur: 2-1, Şahtior Donețk - Celta Vigo 0-2 (Aspas 90+1-pen., Cabral 108) - după prelungiri - în tur: 1-0, Tottenham Hotspur - KAA Gent 2-2 (Eriksen 10, Wanyama 61 / Kane 20-autogol, Perbet 82) - în tur: 0-1, Sparta Praga - FC Rostov 1-1 (Karavaev 84 / Poloz 13) - Andrei Prepeliţă a jucat din minutul 46 pentru FC Rostov - în tur: 0-4, AC Fiorentina - Borussia Monchengladbach 2-4 (N. Kalinić 16, Borja Valero 29 / Stindl 44-pen., 47, 55, A. Christensen 60) - Tătăruşanu a evoluat tot meciul pentru Fiorentina - în tur: 1-0, Olympique Lyon - AZ Alkmaar 7-1 (Fekir 5, 27, 78, Cornet 17, Darder 34, Aouar 87, Diakhaby 89 / Garcia 26) - în tur: 4-1.

Tragerea la sorţi a partidelor din optimile de finală ale UEL va avea loc vineri, 24 februarie, de la ora 14.00, la Nyon. În optimi s-au calificat formaţiile Manchester United, FC Krasnodar, Schalke '04 Gelsenkirchen, Olympiacos Pireu, APOEL Nicosia, Ajax Amsterdam, Anderlecht Bruxelles, AS Roma, Beşiktaş Istanbul, KRC Genk, FC Copenhaga, Celta Vigo, KAA Gent, FC Rostov, Borussia Monchengladbach şi Olympique Lyon.

Cele opt dueluri sunt programate la 9 martie - manşa tur şi 16 martie - manşa retur.