Astra, pas important spre play-off-ul UEL

Fotbal / UEFA Europa League, turul al treilea preminar, manșa tur

Sport 01 August 2014 / 00:00 430 accesări

Astra Giurgiu a obținut aseară, pe teren propriu, un succes foarte important în confruntarea cu echipa cehă Slovan Liberec. Astra a câștigat cu un sec 3-0 duelul din prima manșă a turului al treilea preliminar din UEFA Europa League, tripla atacantului Kehinde Fatai reprezentând biletele pentru play-off-ul competiției. La Minsk, CFR Cluj a cedat la limită în duelul cu Dinamo, scor 0-1, iar șansele de calificare se mențin intacte în perspectiva returului de la Cluj-Napoca. Tot aseară, la Ploiești, Petrolul a terminat la egalitate, scor 1-1 cu Viktoria Plzen, vicecampioana Cehiei. Petrolul a deschis scorul prin vedeta Adrian Mutu, trimis în teren de antrenorul Răzvan Lucescu abia în minutul 56, însă oaspeții au egalat în primul minut al prelungirilor.

Rezultate: Astra Giurgiu - Slovan Liberec 3-0 (Fatai 4, 74, 81), Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0 (Adamovic 54) și Petrolul Ploiești - Viktoria Plzen 1-1 (Mutu 77 / Kolar 90+1).

Manșa retur este programată la 7 august.