Astra reintră în lupta pentru calificarea în 16-imile UEL

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa a 3-a: VIKTORIA PLZEN - ASTRA GIURGIU 1-2

Sport 21 Octombrie 2016 / 00:19 893 accesări
Denis Alibec a marcat primul gol şi a contribuit la a doua reuşită a Astrei (sursa foto: www.lpf.ro)

Campioana României, Astra Giurgiu, a obţinut joi seară o victorie extrem de importantă în etapa a treia a grupei E din UEFA Europa League, învingând, în deplasare, cu scorul de 2-1, pe Viktoria Plzen. Alibec a marcat primul gol al partidei în minutul 41, după o pasă a lui Budescu, pentru ca în minutul 64 jucătorul lansat de Farul Constanţa să fie decisiv la autogolul lui Hořava. Gazdele au redus din diferenţă prin Hořava, în minutul 86, după ce Silviu Lung jr. a apărat lovitura de la 11 metri executată de acelaşi jucător.

Au evoluat următoarele formaţii - Viktoria (antrenor Roman Pivarnik): Kozáčik - Řezník, Hejda, Baránek, Limberský - Petržela, Kaçe, Hořava, M. Zeman (76 Kovařík) - Ďuriš (53 Poznar), M. Bakoš (cpt.) (64 Krmenčik); Astra (antrenor Marius Şumudică): Silviu Lung jr. - Lazić, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais (cpt.) - Boubacar, Săpunaru Takayuki Seto, Lovin (90+3 Oros) - Budescu (84 Al. Ioniţă II), Alibec (90+1 D. Florea II). Cartonaşe galbene: Baránek, Krmenčik, Petržela / Boubacar. Meciul a fost arbitrat la centru de Aleksei Eskov (Rusia).

În cealaltă partidă din etapa a treia a grupei E, AS Roma şi Austria Viena au încheiat la egalitate, scor 3-3 (El Shaarawy 19, 34, Florenzi 69 / Holzhauser 16, Prokop 82, Kayode 84).

Clasament: 1. Roma 5p (golaveraj: 8-4), 2. Austria 5p (6-5), 3. Astra 3p (4-8), 4. Plzen 2p (2-3).

SCOR FLUVIU PENTRU MIRCEA LUCESCU

Celelalte rezultate din meciurile disputate joi seară - ora 22.05 - GRUPA A: Feyenoord Rotterdam - FC Zorya Luhansk 1-0 (N. Jørgensen 55), Manchester United - Fenerbahce Istanbul 4-1 (Pogba 31-pen., 45+1, Martial 34-pen., Lingard 48 / Van Persie 83). Clasament: 1. Manchester 6p (5-2), 2. Feyenoord 6p (2-1), 3. Fenerbahce 4p (3-5), 4. Zorya 1p (1-3).

GRUPA B: Olympiacos Pireu - FC Astana 4-1 (Figueiras 25, T. Elyounoussi 33, Sebá 34, 65 / Kabananga 54), Young Boys Berna - APOEL Nicosia 3-1 (Hoarau 18, 52, 82-pen. / Efrem 14). Clasament: 1. Olympiacos 6p (5-2), 2. APOEL 6p (4-4), 3. Young Boys 4p (3-2), 4. Astana 1p (2-6).

GRUPA C: Mainz - Anderlecht Bruxelles 1-1 (Yunus Mallı 10-pen. / Teodorczyk 65), Saint-Etienne - FK Qabala 1-0 (Ricardinho 70-autogol). Clasament: 1. Anderlecht 5p (5-3), 2. Mainz 5p (5-4), 3. Saint-Etienne 5p (3-2), 4. Qabala 0p (3-7).

GRUPA D: AZ Alkmaar - Maccabi Tel Aviv 1-2 (Mühren 72 / Scarione 24, Golasa 82), Dundalk - Zenit St. Petersburg 1-2 (Benson 52 / Mak 71, Giuliano 77). Clasament: 1. Zenit 9p (11-4), 2. Dundalk 4p (3-3), 3. Maccabi 3p (5-6), 4. Alkmaar 1p (2-8).

GRUPA F: Genk - Athletic Bilbao 2-0 (Brabec 40, Ndidi 83), Rapid Viena - Sassuolo 1-1 (Schaub 7 / Schrammel 66-autogol). Clasament: 1. Genk 6p (7-4), 2. Sassuolo 4p (5-4), 3. Rapid 4p (4-4), 4. Athletic 3p (1-5).