Atacanţii Viitorului şi-au făcut datoria

Sport 25 Iulie 2020 / 22:56 806 accesări

Rivaldinho a intrat în repriza a doua şi a marcat două goluri pentru Viitorul

George Ganea a deschis scorul în meciul de sâmbătă

Golgheterul Gabriel Iancu a marcat al doilea gol al formaţiei constănţene

FC Viitorul Constanța şi-a asigurat prima poziţie în play-out cu trei etape înaintea încheierii campionatului, după ce a învins, sâmbătă, pe teren propriu, pe Chindia Târgoviște, în etapa a 11-a. A fost un duel în care Viitorul a fost echipa mai prezentă în joc şi după ce Tiberiu Căpușă, Louis Munteanu și George Ganea au trecut pe lângă deschiderea scorului, a venit golul din minutul 42 reuşit de George Ganea, atacantul formaţiei constănţene fructificând centrarea lui Căpușă.

Gabriel Iancu, golgheterul campionatului, a dublat avantajul Viitorului în minutul 61, cu un șut superb de la 20 metri, după care oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 65, prin Daniel Florea II, cu un şut plasat de la marginea careului de 16 metri. Până la final am notat dubla lui Rivaldinho, din minutele 71 și 83, care au adus liniştea în tabăra echipei de la ţărmul mării.

În minutul 74, pentru Viitorul a debutat în Liga 1 și fundașul Gabriel Georgescu.

Rezultat final: FC Viitorul Constanța - Chindia Târgoviște 4-1 (G. Ganea 42, G. Iancu 61, Rivaldinho 71, 83 / D. Florea II 65).

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - T. Căpușă (59 P. Iacob), Mladen, Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu (59 Casap), Artean, Vl. Achim (74 G. Georgescu) - G. Iancu, L. Munteanu (59 Rivaldinho), G. Ganea (68 A. Pitu); Chindia (antrenor Emil Săndoi): Aioani - Martac (cpt.), Benga, Pițian (74 Diallo), Corbu - D. Dumitrașcu (58 L. Mihai II), Rață (74 Dangubic) - Neguț, Bic (59 Berisha), Piftor (46 Yameogo) - D. Florea II.

Au arbitrat: Istvan Kovacs (Satu Mare) - Vasile Marinescu (București) și Ovidiu Artene (Vaslui).

Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat că meciul Academica Clinceni - CSM Politehnica Iaşi, care ar fi trebuit să se dispute sâmbătă, însă a fost amânat, va avea loc duminică, de la ora 14.30, în cazul în care va exista al doilea test negativ pentru jucătorul Rodny Lopes Cabral, de la echipa oaspete.

Duminică, 26 iulie, de la ora 20.00, este programată şi partida FC Voluntari - Sepsi Sf. Gheorghe

Întâlnirile vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport.

Meciul Dinamo Bucureşti - FC Hermannstadt a fost amânat din cauza focarului de coronavirus existent în lotul dinamovist.

În etapa viitoare, a 12-a din play-out, FC Viitorul va întâlni, în deplasare, miercuri, 29 iulie, de la ora 19.00, pe FC Hermannstadt.

Clasament play-out:

7. FC VIITORUL CONSTANŢA 42p (golaveraj: 24-11)

14. Chindia Târgovişte 17p (4-15)

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a. Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.