Atleta Andreea Ogrăzeanu a ratat finala la 100 m la CE

Aletism / CE rezervat senioarelor și seniorilor

Sport 14 August 2014 / 00:00 758 accesări

Andreea Ogrăzeanu, campioana europeană de tineret în proba de 100 de metri în urmă cu trei ani, nu a reușit încă să facă pasul către lumea bună a atletismului și la nivelul senioarelor. Sportiva legitimată la CS Farul Constanța a luat startul aseară în semifinalele probei „regine” a sprintului la Campionatele Europene de atletism rezervate senioarelor și seniorilor, găzduite de arena „Letzigrund Stadium” din Zurich. Calificată în această fază a competiției cu al 19-lea timp, Ogrăzeanu s-a clasat pe locul 3 în prima semifinală, cu timpul de 11,44 secunde. Din păcate, ocupând doar locul 13 la general, atleta noastră a ratat prezența în finala disputată aseară, după închiderea ediției. Azi, Ogrăzeanu va lua startul în seriile probei de 200 m, având drept cel mai bun timp al sezonului o performanță destul de modestă, 23,61 secunde. Aseară, alte două atlete constănțene de la CS Farul, Cristina Bujin și Cristina Sandu, au evoluat în calificările probei de triplusalt, care s-au terminat după închiderea ediției.

Tot ieri, Mihai Donişan s-a calificat în finală la săritura în înălţime, cu o săritură de 2,23 m, tot în ultimul act urmând să evolueze și Bianca Perie, care s-a calificat în finala de 12 la aruncarea ciocanului cu o performanţă de 67,82 m. La 800 m, Mirela Lavric s-a calificat direct în semifinale după ce a încheiat pe locul 3 în seria a treia, cu timpul de 2:04.06 minute. În reuniunea de marți seară, Alina Rotaru s-a calificat în finala probei de săritură în lungime, cu o săritură de 6,65 m, Bianca Răzor a acces în semifinalele probei de 400 m, după ce a încheiat pe locul secund în prima serie a calificărilor, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului, 51,77 secunde, iar la 100 m, în a doua serie, Cătălin Câmpeanu s-a clasat pe locul 3 și s-a calificat în semifinale, cu timpul de 10,34 secunde, egalându-și cea mai bună performanţă personală a sezonului.