Atleta constănțeană Cristina Bujin, premiată de federație

Atletism în sală / Campionatele Europene

Sport 16 Martie 2015 / 00:00 1157 accesări

Clasată pe locul 6 în proba de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de atletism în sală de la Praga (Cehia), desfășurate în perioada 5-8 martie, constănțeanca Cristina Bujin a fost premiată, sâmbătă, în cadrul unei ceremonii organizate la sediul Federației Române de Atletism. Sportiva legitimată la CS Farul Constanța și pregătită de Bogdan Tudor a fost recompensată cu suma de 2.000 de euro, alături de cei doi medaliați cu bronz, Florentina Marincu (lungime) și Marian Oprea (triplusalt), care au primit câte 10.000 de euro, și de Alina Rotaru (locul 4 la lungime), premiată cu 4.000 de euro.

„Federația Română de Atletism oferă premii pentru sportivii care performează la competițiile majore. Vreau să remarc seriozitatea de care a dat dovadă Marian Oprea, care, deși nu avea în program să facă sala, a participat la Praga și a câștigat o medalie. El este un model pentru orice sportiv. Le felicit și pe Marincu, mezina lotului, care a reușit să se concentreze foarte bine și să ia bronzul, dar și pe Alina Rotaru, care cred că va fi o mare atletă. Ea, în toamnă, a fost accidentată și nu s-a putut pregăti cum trebuie. Felicitări și pentru Cristina Bujin, care, accidentată și ea mult timp, a revenit în elită și sper să urce și pe podium la următoarele competiții majore, Europene, Mondiale sau Jocuri Olimpice, nu doar să se califice în finală”, a spus președintele federației, Ion Sandu.