Atleta constănţeană Cristina Bujin, vicecampioană balcanică la triplusalt

Sport 18 Februarie 2019 / 18:42 773 accesări
Cristina Bujin a ocupat locul secund la Istanbul, iar Cristi Boboc s-a clasat pe locul 8 (sursa foto: Facebook Cristina Bujin)

În cadrul ediţiei a 24-a a Campionatelor Balcanice de atletism în sală pentru seniori, care a avut loc la Istanbul (Turcia), atleţii români au cucerit 12 medalii, două de aur, şase de argint şi patru de bronz, ocupând locul 4 în clasamentul general, din 18 ţări participante.

Atleta constănţeană Cristina Bujin, sportivă legitimată la CS Farul Constanţa - CSA Steaua Bucureşti şi antrenată de Daniel Cojocaru, a ocupat locul secund la triplusalt, cu o săritură care a măsurat 13,47 metri, devenind vicecampioană balcanică. Atletul constănţean Cristi Boboc, sportiv legitimat la CS Farul Constanţa şi pregătit tot de Daniel Cojocaru, s-a clasat pe locul 8 la triplusalt, cu o săritură de 15,50 metri.

Cele două medalii de aur pentru delegaţia României au fost cucerite de Gabriel Bitan (la săritura în lungime, 7,74 m) şi de Daniela Stanciu (la săritura în înălţime, 1,92 m).

Medaliile de argint au mai fost obţinute de Petre Rezmiveş (la 60 m, 6 secunde şi 74 de sutimi), Dorin Rusu (la 1.500 m, 3 minute 44 de secunde şi 26 de sutimi), Florina Pierdevară (la 800 m, 2 minute 8 secunde şi 20 de sutimi), Florentina Iuşco (la săritura în lungime, 6,39 m) şi ştafeta feminină de 4x400 m (Camelia Gal, Cristina Bălan, Bianca Răzor şi Sanda Belgyan, cu timpul de 3 minute 42 de secunde şi 39 de sutimi).

Medaliile de bronzul au fost adjudecat de Mihai Donisan (la săritura în înălţime, 2,19 m), ştafeta masculină de 4x400 m (Cristian Radu, Denis Dobrică, Zeno Moraru şi Mihai Cristian Pîslaru, cu timpul de 3 minute 15 secunde şi 20 de sutimi), Claudia Prisecaru (la 3.000 m, 9 minute 16 secunde şi 59 de sutimi) şi Anamaria Nesteriuc (la 60 m garduri, 8 secunde şi 27 de sutimi).