Atleți constănțeni, pe podium la Campionatele Naționale școlare

Sport 30 Mai 2017 / 18:55 486 accesări
Ioana Manoliu a urcat pe prima treaptă a podiumului la Campionatele Naționale școlare de atletism

La sfârșitul săptămânii trecute, la București, s-au desfășurat, concomitent, două competiții oficiale de atletism: Campionatele Naționale școlare și Concursul Național de Primăvară pentru juniori 1. Dintre sportivii constănțeni, cea mai bună comportare a avut-o Ioana Manoliu (Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța - CS Farul Constanța, antrenor Carmen Botea), care a câștigat probele de lungime (6,02 metri) și triplusalt (12,58 m). Campion a devenit și Andrei Cojocaru (CS Farul - Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ Constanța, antrenor Eveline Lisenco), în proba de 400 m garduri (55,22). Alexandru Vișan (LPS - Farul, antrenor Carmen Botea) a ocupat locul 2 la triplusalt (15,20 m), în timp ce alți doi constănțeni au obținut medalii de bronz: Marian Petre (Farul - LPS, antrenor Alin Larion) la triplusalt (14,46 m) și Maria Timofei (LPS - Farul, antrenor Niculina Chiricuță) la 400 m garduri (64,48).

Atleții legitimați la CS Farul Constanța vor participa în număr mare la trei competiții găzduite la sfârșitul acestei săptămâni de Cluj. Este vorba despre Campionatele Internaționale ale României, Campionatele Naționale pentru seniori, tineret și juniori 1, etapa a doua, și Campionatele Naționale de probe combinate pentru seniori și tineret, etapa întâi.