Atletico a rezistat în faţa „tunarilor” în UEL

Fotbal / UEFA Europa League, semifinale, manşa tur

Sport 27 Aprilie 2018 / 07:25 494 accesări

Joi seară s-au disputat şi partidele din manşa tur a semifinalelor UEFA Europa League: Arsenal Londra - Atletico Madrid 1-1 (Lacazette 61 / Griezmann 82) şi Olympique Marseille - FC Salzburg 2-0 (Thauvin 15, Njie 63). La Londra, Atletico a jucat cu un om mai puţin din minutul 10, după ce Vrsaljko a fost eliminat în urma a doua cartonaşe galbene, iar în minutul 13 arbitrul francez Clément Turpin l-a trimis în tribună şi pe antrenorul Diego Simeone. Dominarea „tunarilor” s-a materializat în repriza a doua, dar Atletico a lovit pe contraatac şi are acum prima şansă la calificarea în finală în returul de la Madrid. La Marsilia, Olympique a obţinut un succes la două goluri diferenţă, care poate fi decisiv în manşa secundă de la Salzburg.

Întâlnirile retur vor avea loc joi, 3 mai, de la ora 22.05.

Finala UEFA Europa League este programată la Lyon, la 16 mai.