Atletico Madrid, noua campioană a Spaniei

Sport 18 Mai 2014 / 08:04 250 accesări

Atletico Madrid a devenit campioană a Spaniei la fotbal în urma rezultatului de egalitate, 1-1, obținut pe terenul contracandidatei sale în lupta pentru titlu, FC Barcelona, sâmbătă, în cea de-a 38-a și ultima etapă a actualei ediții din Primera Division. FC Barcelona a deschis scorul în prima repriză, prin Alexis Sanchez (min.33), însă oaspeții au restabilit egalitatea după pauză, prin Diego Godin (min.49). Atletico Madrid, care a cucerit cu această ocazie al 10-lea titlu național din istoria sa, primul după o pauză de 18 ani, încheie sezonul cu un avans de trei puncte față de FC Barcelona și de Real Madrid, ocupanta locului 3, care a dispus pe teren propriu, cu 3-1, de Espanyol Barcelona, formație la care românul Gabriel Torje a fost doar rezervă. Atletico Madrid și Real Madrid se vor întâlni sâmbăta viitoare în finala Ligii Campionilor, programată pe Stadionul Luminii din Lisabona.