Atleții constănțeni au ratat podiumul balcanic

Atletism / Campionatele Balcanice pentru seniori

Sport 27 Iunie 2016 / 18:37 635 accesări
Ionuț Neagoe (în centru) a fost la un pas de medalie în proba de 200 de metri (sursa foto: Facebook)

La finalul săptămânii trecute, pe stadionul „Nicolae Dobrin” din Piteşti, a avut loc a 75-a ediţie a Campionatelor Balcanice de atletism rezervate seniorilor, competiţie la care au participat peste 500 de sportivi din 16 ţări. Din delegația României au făcut parte și doi sportivi de la CS Farul Constanța, însă niciunul dintre aceștia nu a reușit să urce pe podium. Astfel, Ionuţ Neagoe, antrenat de Angela Popescu, a terminat pe locul 4 la 200 de metri, s-a clasat pe locul 5 la 100 de metri, iar ștafeta de 4x100 de metri, din care a făcut parte, a fost descalificată. Totuși, Neagoe va merge la Campionatele Europene de la Amsterdam (Olanda), programate în perioada 6-10 iulie, urmând să ia startul în proba de 200 metri. Celălalt atlet constănțean, Cristian Radu, pregătit de Robertino Tănase, a făcut parte din ştafeta de 4x400 de metri, care a terminat pe locul 4.

România a ocupat locul al doilea în clasamentul final pe puncte, cu 236 puncte, pe prima poziție clasându-se Turcia, cu 256,50 puncte, în timp ce ultimul loc pe podium i-a revenit Greciei, cu 171,50 puncte. În ierarhia feminină, primul loc a fost ocupat de România, cu 137 puncte, urmată de Turcia, cu 129 puncte, și Grecia, cu 111 puncte, în timp ce la masculin, turcii au încheiat pe prima poziție, cu 127,50 puncte, urmați de România, cu 99 puncte, și Croația, cu 77 puncte.

România a cucerit în total 22 de medalii, dintre care nouă de aur, prin Florina Pierdevară (800 m), Roxana Elisabeta Bîrcă (3.000 m), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole), Elena Andreea Panțuroiu (triplusalt), Ioan Zăizan (1.500 m), Beatrice Puiu (heptatlon), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), ștafeta feminină de 4x400 m (Adelina Dorina Pastor, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos, Bianca Denisa Răzor) și Alin Alexandru Firfirică (disc), șapte de argint, Mihaela Roxana Nunu (800 m), Nicoleta Mădălina Anghelescu (suliță), Cristian Iulian Staicu (lungime), Monica Mădălina Florea (5.000 m), Andrei Cristian Ștefana (3.000 m obstacole), Cosmin Ilie Dumitrache (110 m garduri) și George Cătălin Zaharia (suliță), și șase de bronz, prin Bianca Denisa Răzor (400 m), Cristina Mihaela Sandu (triplusalt), Andrei Rareș Toader (greutate), Andreea Luiza Ogrăzeanu (200 m), Anamaria Nesteriuc (100 m garduri) și Valentin Cătălin Voicu (800 m).