Atleții constănțeni, pe podium la prima etapă a Campionatelor Naționale indoor

Sport 31 Ianuarie 2017 / 17:27 489 accesări
Răzvan Grecu a ocupat primul loc în proba de triplusalt (sursa foto: Facebook Federația Română de Atletism)

La sfârșitul săptămânii trecute, la București a avut loc etapa întâi din cadrul Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru seniori, tineret și juniori 1, competiție la care au participat și 10 sportivi de la CS Farul Constanța. În total, la start s-au aliniat 326 de atleți (221 la masculin și 105 la feminin), de la 92 de cluburi.

Răzvan Grecu a ocupat primul loc în proba de triplusalt, cu o performanță foarte bună, 16 metri și 28 de centimetri, în condițiile în care el este abia în primul an ca junior 1, având 18 ani! 16,28 m este la nivel de juniori 1 a doua performanță mondială din acest sezon indoor. Sportivul antrenat de Daniel Cojocaru are dublă legitimare, CSȘ 1 Constanța și Farul, iar anul trecut a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de juniori 2.

Un alt câștigător de probă a fost Cristian Radu (categoria tineret, CSM Ploiești - Farul, antrenor Robertino Tănase), care a ocupat primul loc în proba de 400 m, cu 48,95.

Pe locul 2 s-au clasat Ionuț Neagoe (Farul - CSU Pitești, antrenor Angela Popescu), la 60 m plat, cu 6,79, Adrian Boldeanu (Farul - CSU Pitești, antrenor Alin Larion), la 60 m garduri, cu 8,18, și juniorul 1 Radu Costache (Farul, antrenor Alin Larion), tot la 60 m garduri, cu 8,11.

Pe poziția a treia s-au situat Cristi Boboc (Farul - CSU Galați, antrenor Daniel Cojocaru), la triplusalt, cu 16,10 m, și Cornel Bănănău (Farul - CSM Craiova, antrenor Anca Heltne), la 60 m garduri, cu 8,33.

La sfârșitul acestei săptămâni este programată etapa a doua a competiției, la care va participa un singur atlet constănțean, Marian Petre, ceilalți urmând să se alinieze la startul Campionatelor Naționale Universitare de la Bacău. Tot în weekend-ul următor vor avea loc și etapa întâi din cadrul Campionatelor Naționale de atletism în sală pentru juniori 2, competiție la care CS Farul Constanța va merge cu două fete și patru băieți.