Au început Campionatele Naționale de box pentru juniori

Sport 26 Octombrie 2016 / 17:50 653 accesări
Orhan Marcu a câștigat în luna mai Cupa României pentru juniori

În perioada 24-29 octombrie, sala de sport a Școlii Generale „Voievod Litovoi” din Tîrgu Jiu găzduiește Campionatele Naționale de box pentru juniori. La competiție s-au înscris 153 de sportivi, care vor lupta pentru medalii la 13 categorii de greutate. Finalele vor avea loc sâmbătă, de la ora 11.00. Să mai precizăm că aceste Campionatele Naționale reprezintă și un criteriu de selecție pentru lotul național de juniori ce va reprezenta România la competițiile internaționale de anul viitor.

Cluburile constănțene au deplasat în capitala județului Gorj numai trei pugiliști. Dintre ei, cele mai mari șanse la o medalie le are Orhan Marcu, de la CS Farul Constanța (antrenor Mihai Constantin), care în luna mai reușea să câștige Cupa României pentru juniori, la Brăila. Component al lotului național și al Centrului Olimpic de la Brăila, Marcu este favorit să se impună din nou la categoria 46 kg.

Ceilalți doi boxeri constănțeni sunt legitimați la CS Năvodari (antrenori Ferodin Ablalim și Marcel Jipeanu): Costin Nicolae (50 kg) și Alin Grădinaru (63 kg). Grădinaru a fost deja eliminat, marți, în prima gală, fiind învins la puncte de clujeanul Szabo. Miercuri a debutat și Nicolae, care a fost declarat învins la puncte, decizie 1-2, în disputa cu Andrei Tunaru (CSM Craiova). „Sportivul meu a fost clar dezavantajat, dar ce mai putem face? Decizia nu se mai poate schimba, din păcate... Am vrut să fac scandal, însă nu avea rost, că mai eram și eu suspendat. Copilul a muncit, s-a pregătit, a câștigat meciul, dar celălalt a fost dat învingător! Îți vine să te lași de box, nu alta!”, a declarat după meci Marcel Jipeanu, foarte nervos pe arbitrii-judecători ai întâlnirii dintre Nicolae și Tunaru.

La rândul său, Marcu va susține primul său meci joi după-amiază, în sferturile de finală. Orhan este fratele mai mic al lui Ștefan Marcu, și el boxer la CS Farul Constanța, recent medaliat cu argint la Naționalele seniorilor.