Au jucat mai bine, au pierdut ca de obicei...

Fotbal / Turneul final al CM, optimi de finală: BRAZILIA - CHILE 1-1, 3-2 la loviturile de departajare

Sport 30 Iunie 2014 / 00:00 465 accesări

După ceea ce a arătat în teren, Chile ar fi meritat calificarea în sferturile de finală ale Mondialului brazilian. Dar impresia artistică nu este valabilă în fotbal, aşa că în sferturi s-a calificat Brazilia. Deşi Chile a dominat jocul, a avut ocaziile mai clare şi a avut şansa golului calificării în minutul 120 - bara lui Pinilla. Se poate spune că norocul a fost de partea gazdelor, care au avut o prestaţie mediocră, practicând un fotbal departe de ceea ce juca „Selecao“ în secolul trecut, când fotbalul brazilian era sinonim cu spectacolul... Dar peste ani, în statistici, va rămâne doar scorul final, care dă Braziliei dreptul să meargă mai departe. Partida a fost dominată cu autoritate de chilieni, deşi brazilienii au deschis scorul rapid, prin David Luiz, cu mult noroc. Dar chilienii nu au dezarmat şi au egalat destul de repede, la o gafă colectivă de apărare, speculată de Alexis Sanchez. Repriza secundă a adus o dominare şi mai accentuată a chilienilor, care păreau gata să dea lovitura decisivă. N-a fost să fie, brazilienii strălucind măcar la capitolul defensivă. Prelungirile au fost dominate de brazilieni, care au părut mai proaspeţi în cele 30 de minute suplimentare. Cum nu s-a mai înscris nimic, s-a trecut la loviturile de departajare, unde norocul a surâs gazdelor. Brazilia a trecut în sferturi, dar, dacă nu se schimbă nimic în stilul său de joc, nu se ştie cât va mai rezista “Selecao” la World Cup! Iar în sferturi urmează Columbia.

Au evoluat - Brazilia (antrenor Luiz Scolari): Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho (72 Ramires), Luiz Gustavo - Hulk, Oscar (106 Willian), Neymar - Fred (64 Jo); Chile (antrenor Jorge Sampaoli): Bravo - Medel (108 Rojas), Silva, Jara - Isla, Aranguiz, Vidal (87 Pinilla), Diaz, Mena - Alexis Sanchez, Vargas (Gurierrez 57). Cartonaşe galbene: Dani Alves, Luis Gustavo, Hulk, Jo / Mena, Silva, Pinilla. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Howard Webb.

Scor final: BRAZILIA - Chile 1-1 (David Luiz 18 / Alexis Sanchez 32), 3-2 la loviturile de departajare: David Luiz 1-0, Pinilla ratare, Willian ratare, Alexis Sanchez ratare, Marcelo 2-0, Aranguiz 2-1, Hulk ratare, Diaz 2-2, Neymar 3-2, Jara ratare.