Aur și argint pentru farista Alina Zaharia la Jocurile Francofoniei 2017

Sportivi din Constanța, pe podium la Abidjan

Sport 25 Iulie 2017 / 13:24 1873 accesări
Alina Zaharia (stânga, alături de antrenoarea Elena Sebe și de Alexandru Manole) a adus României două medalii în concursul francofon de tenis de masă

La Jocurile Francofoniei 2017, care au loc la Abidjan, în Coasta de Fildeș, în perioada 21-30 iulie, bilanțul medaliilor cucerite de sportivii români crește de la zi la zi, fiind luni seară de 16 medalii, dintre care patru de aur, cinci de argint și șapte de bronz. Printre cei care au urcat pe podium se numără și reprezentanții Constanței, iar cea mai bună comportare a reușit-o jucătoarea de tenis de masă Alina-Georgiana Zaharia.

Sportiva care este însoțită în Africa de Elena Sebe, antrenoarea ei de la CS Farul Constanța, și Alexandru Manole au cucerit medalia de aur în proba de dublu mixt, după 3-2 (12-10, 11-7, 4-11, 6-11, 11-9) în finala cu francezii Oceane Guisnel și Joe Seyfried. În finala pe echipe, Franța (Guisnel + Seyfried) a dispus de România (Zaharia + Manole) cu 2-0. Seyfried l-a învins pe Manole cu 3-0 (11-6, 11-8, 11-9), iar Guisnel a trecut de Alina Zaharia cu 3-1 (5-11, 11-6, 11-4, 11-8).

În competiția de atletism, Cristina Bujin (CS Farul - Steaua București, antrenor Daniel Cojocaru) a cucerit medalia de bronz în proba de triplusalt, cu o săritură de 13,20 metri. La rândul său, Cristi-Nicușor Boboc (CS Farul - CSU Galați, antrenor Daniel Cojocaru) a terminat pe locul 6 la triplusalt, cu 15,58 m.

La lupte libere, Vlad Caraș, care a învățat luptele la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”, sub comanda antrenorilor Ioan Giuglea și Valentin Dobrin, dar acum este legitimat la CSM Reșița, a obținut medalia de aur la categoria 97 kg.