Aur și argint pentru cadeții constănțeni la lupte pe plajă

Vineri, la Mangalia, la Campionatele Mondiale

Eveniment 13 Iunie 2015 / 00:00 281 accesări

La Mangalia au debutat, vineri, Campionatele Mondiale de lupte pe plajă, competiție găzduită de plaja „Laguna”. În prima zi au concurat cadeții și cadetele, iar România a obținut mai multe medalii. Printre sportivii medaliați s-au numărat și doi dintre cadeții legitimați la LPS „Nicolae Rotaru” Constanța, unde sunt antrenați de Ioan Giuglea și Valentin Dobrin. Sebastian Raicea a devenit campion mondial la categoria +70 kg, iar Cristina Pintilie a cucerit argintul la categoria 50 kg. Florin Gheorghe, tot de la LPS, s-a clasat pe locul 4 la 70 kg. „Raicea s-a luptat exemplar și a reușit cele mai spectaculoase victorii din competiție. A făcut spectacol și în finala contra sportivului iranian. Pintilie merita aurul, însă arbitrii au făcut o greșeală în finală, pentru că nu i-au luat ei în considerare o acțiune foarte rapidă, ci i-au punctat-o adversarei”, a declarat Ioan Giuglea, antrenor coordonator al loturilor naționale ale României, care este ajutat de Cornel Trucmel, antrenor de lupte la CS Mangalia.

Celelalte medalii românești au fost obținute de Ștefania Priceputu (aur la 50 kg), Denis Fodor (bronz la 50 kg), Larisa Niță (aur la +50 kg), Norbert Molnar (argint la 60 kg) și Kristian Kovacs (bronz la 70 kg). De asemenea, România s-a clasat pe primul loc în întrecerile pe echipe, atât la feminin, cât și la masculin.

La CM de lupte pe plajă iau parte peste 200 de sportivi, din 15 țări. Sâmbătă vor concura juniorii, iar seniorii vor evolua duminică. Zilnic, între orele 14.00 și 16.00 sunt programate galele preliminare, iar finalele la toate categoriile vor avea loc între orele 17.00 și 19.00, fiind urmate de festivitățile de premiere.