Aurora 23 August, patru medalii la CN de Qwan Ki Do pentru juniori și seniori

Sport 19 Aprilie 2016 / 14:56 2400 accesări

Clubul Sportiv Aurora 23 August a obținut trei medalii în probele de Thao Quyen (probe tehnice) - la masculin, categoria 16-17 ani - locul 2: Adrian Marin; locul 1: Victor Andrei Vornicu; locul 3: Emanuel Alexandru Fotache

Dana Elena Avasilcăi (CS Aurora 23 August - prima din dreapta) s-a clasat a treia la categoria 40-54 ani, în proba de Thao Quyen

Kancho Florentin Marinescu, președintele Federației Române de Arte Marțiale, a fost prezent la competiția de la Constanța

Sala Sporturilor din Constanța a găzduit, la sfârșitul săptămânii trecute, întrecerile din cadrul Campionatului Național de Qwan Ki Do rezervat juniorilor și seniorilor. La competiția organizată de Federația Română de Arte Marțiale, departamentul Qwan Ki Do, cluburile sportive Guom Constanța, Hung Constanța și Aurora 23 August, sub egida Ministerului Tineretului și Sportului, cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța, au participat 253 de sportivi legitimați la 23 cluburi din 16 orașe din țară.

Sportivii au concurat la probe tehnice (Thao Quyen) și probe de luptă competițională (Song Dau), categoriile de vârstă fiind următoarele - Thao Quyen: 13-15 ani, 16-17 ani, 18-39 de ani, 40-54 de ani, feminin și masculin; Song Dau: 18-39 de ani, feminin și masculin, 40-54 de ani, masculin.

Clubul Sportiv Aurora 23 August a dominat categoria de vârstă 16-17 ani la masculin în proba de Thao Quyen (probe tehnice), monopolizând podiumul - locul 1: Victor Andrei Vornicu; locul 2: Adrian Marin; locul 3: Emanuel Alexandru Fotache. La feminin, categoria 40-54 ani, Dana Elena Avasilcăi a cucerit bronzul.

La competiție au fost prezenți și Kancho Florentin Marinescu, președintele Federației Române de Arte Marțiale, George Teșeleanu, prim-vicepreședintele Federației Române de Judo, Marian Covlea, cenzor al Federației Române de Arte Marțiale, Sorin Bucur, responsabil pentru proiecte europene al Federației Române de Arte Marțiale, și Viorel Mitrana, primarul comunei 23 August.