Australia rămâne în cărți pentru calificarea la CM 2018, după barajul cu Siria

Preliminariile CM de fotbal din Rusia

Sport 10 Octombrie 2017 / 18:16 498 accesări
Dubla căpitanului Tim Cahill a ținut Australia în viață

Siria, o țară decimată de război, a fost aproape să elimine Australia din lupta pentru calificarea la Campionatul Mondial de fotbal din 2018! Jucătorii lui Ayman Hakeem au pierdut incredibil meciul retur disputat în deplasare, gazdele marcând golul decisiv în prelungiri. În ciuda acestei tragedii prin care trece poporul sirian, naționala de fotbal a țării a avut forța să treacă peste toate și doar un imens ghinion a despărțit-o de, poate, una dintre cele mari surprize din istoria fotbalului. În turul barajului cu Australia a fost 1-1, într-un meci jucat în Malaezia, acolo unde Siria își dispută partidele programate acasă.

Marți, la Sydney, s-a jucat returul barajului asiatic, iar Siria a deschis scorul în minutul 6, prin Al Somah, însă Cahill a egalat în minutul 13. Oaspeții au reușit să țină de acest rezultat timp de 90 de minute și s-a intrat în prelungiri, iar în timpul regulamentar Cahill a mai lovit o dată. Golul său din minutul 109 avea să fie decisiv și să mențină Australia în cursa de calificare la Mondiale, în ciuda faptului că Siria putea da lovitura pe final, același Al Somah lovind bara din lovitură liberă!

La 2-2, sirienii ar fi obținut ei calificarea la al doilea baraj pentru ajungerea la turneul final din Rusia! Dacă va trece și de barajul cu ocupanta locului 4 din zona CONCACAF (SUA, Panama sau Honduras), Australia va participa pentru a cincea oară la Campionatul Mondial.

Până acum, și-au asigurat calificarea la turneul final de anul viitor 16 echipe din totalul de 32: Rusia, Brazilia, Iran, Japonia, Mexic, Belgia, Coreea de Sud, Arabia Saudită, Germania, Anglia, Spania, Nigeria, Costa Rica, Egipt, Serbia și Islanda. Marți seară se vor mai decide două calificate din Europa, care se vor alege dintre Franța și Suedia, apoi dintre Elveția și Portugalia.

De asemenea, în cursul nopții de marți spre miercuri se încheie și preliminariile din America de Sud. Brazilia este deja calificată și va fi însoțită în Rusia de alte trei formații, care se vor alege dintre Uruguay 28p, Chile 26p, Columbia 26p, Peru 25p, Argentina 25p și Paraguay 24p. În ultima etapă se vor juca partidele Ecuador - Argentina, Peru - Columbia, Brazilia - Chile, Uruguay - Bolivia și Paraguay - Venezuela. A cincea clasată va juca baraj cu câștigătoarea preliminariilor din Zona Oceania, Noua Zeelandă.