Australia s-a calificat în penultimul act după un final interzis cardiacilor!

Cupa Mondială de rugby 2015

Sport 19 Octombrie 2015 / 18:45 637 accesări

Ultima semifinalistă a Cupei Mondiale de rugby a fost desemnată duminică seară, după ultimul sfert de finală din program, cel dintre Australia și Scoția. Partida a fost foarte echilibrată și le-a revenit australienilor cu 35-34 (15-16), dar scoțienii merită toate laudele pentru forța de revenire pe care au arătat-o într-un joc în care erau considerați ca out-sideri. Evoluția scorului spune totul despre cum s-a jucat pe Millennium Stadium din Cardiff: 5-0, 5-13, 10-13, 10-16, 15-16 (la pauză), 25-16, 25-24, 32-24, 32-34, 35-34.

Scoția a fost aproape să producă surpriza și să salveze onoarea Europei! Într-un final de joc disputat pe o ploaie torențială, eseul lui Mark Bennett, care în minutul 74 a interceptat o minge greșită de Slipper, și transformarea lui Laidlaw i-a adus în avantaj cu 34-32, însă Bernard Foley a adus victoria echipei de la Antipozi printr-o lovitură de pedeapsă transformată în ultimul minut de joc! Singura semifinală a Scoției rămâne astfel cea jucată în 1991.

Prima repriză a fost destul de ciudată. Australia a reușit trei eseuri, dar nu a transformat niciunul, astfel că Scoția a condus la pauză cu un punct diferență. Australia și-a arătat forța imediat după pauză și s-a distanțat la 25-16 și 32-24, dar le-a făcut cadou adversarilor două eseuri, scoțienii punctând la centru după două pase interceptate! Bernard Foley și-a păstrat însă cumpătul și a lovit perfect balonul la lovitura de pedeapsă acordată în ultimul minut de joc, la o greșeală comisă mult prea ușor de scoțieni.

Punctele Australiei au fost aduse de Adam Ashley-Cooper (9), Drew Mitchell (30, 43), Michael Hooper (40) și Tevita Kuridrani (64), toți eseuri, două fiind transformate de Bernard Foley (43, 64), care a marcat și din două lovituri de pedeapsă (54, 80). Scoțienii au marcat încercări prin Peter Horne (18), Tommy Seymour (59) și Mark Bennett (74), două transformate de Greig Laidlaw (18, 74), care a reușit și cinci lovituri de pedeapsă (14, 21, 34, 47, 69).

Astfel, după victoria in extremis a dublei campioane mondiale, s-a consfințit un careu de ași din Emisfera Sudică, o premieră absolută pentru Cupa Mondială. Singura echipă campioană mondială din Emisfera de Nord, Anglia, care a cucerit trofeul în 2003, nu a reușit să treacă de faza grupelor în acest an, fiind și singura formație care nu joacă sferturi de finală la ediția pe care o găzduiește! Semifinalele sunt programate la sfârșitul acestei săptămâni, pe arena londoneză Twickenham, de la ora 18.00. Sâmbătă se vor întâlni Africa de Sud și Noua Zeelandă, iar duminică va avea loc disputa dintre Argentina și Australia. Ambele partide vor fi transmise în direct pe Digi Sport.

SEMIFINALISTELE RWC 2015 OCUPĂ PRIMELE LOCURI ÎN CLASAMENTUL MONDIAL WORLD RUGBY

Semifinalistele Cupei Mondiale de rugby 2015 - Noua Zeelandă, Australia, Africa de Sud și Argentina - ocupă primele patru locuri în clasamentul mondial alcătuit de World Rugby. România, care a părăsit CM de pe locul 4 în grupă, se menține pe locul 17, cu 66,59p. Victoria asupra galezilor din sferturi (23-19) le-a permis sud-africanilor să ajungă de pe locul 5 pe 3, în timp ce argentinienii au urcat de pe locul 6 pe 4 grație succesului obținut în fața Irlandei (43-20).

Iată cum se prezintă clasamentul dat publicității luni de World Rugby în partea sa superioară: