Axiopolis Cernavodă a câștigat cu 6-1 testul cu CS Năvodari

Fotbal / Liga a 3-a

Sport 25 Februarie 2018 / 17:49 716 accesări
Jucătorii de la Axiopolis Cernavodă (tricouri roșii) sunt gata pentru retur

Cu o săptămână înaintea primei etape din returul Ligii a 3-a la fotbal, Axiopolis Sport Cernavodă, a treia clasată din Seria a 2-a, a susținut ultimul joc de verificare din această perioadă de pregătire. Formația pregătită de Ionel Melenco a jucat sâmbătă la Cernavodă cu CS Năvodari, echipă din Liga a IV-a constănțeană, scorul final fiind 6-1 pentru Axiopolis. Pentru gazde au marcat Fotescu (minutul 12, din penalty), Beșleagă (minutul 35), Moise (minutele 45 și 47), Moldoveanu (minutul 60) și A. Rusu (minutul 70), golul oaspeților fiind reușit de I. Gheorghe (minutul 65).

Echipa din Liga a 3-a a utilizat următorii jucători: Puia (46 Nanu) - A. Rusu (75 Sasu), Daniel Zaharia (72 C. V. Hristu), Andrescu (46 Răvoiu), Loloț (75 David Șerban) - E. Abibula (46 L. Gheorghe), R. Moldoveanu - Beșleagă (46 R. Mihalache), Vieru (75 C. Dumitrescu), Moise - Fotescu.

Nu au putut evolua, fiind accidentați, George Rusu, M. Al. Hristu și Crețu. Primul este în recuperare după o operație la genunchi, însă ceilalți doi ar putea fi recuperați până la partida oficială cu Agricola Borcea, programată sâmbătă, de la ora 15.00.

„A fost un meci bun de pregătire, în care antrenorii au definitivat componența primului 11 din partida cu Agricola Borcea. Avem ceva probleme de lot pentru acest meci, pentru că Mihalache este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene, iar pe Marius Hristu și Cătălin Crețu nu știu dacă vom putea să-i utilizăm. Însă, întotdeauna meciul din prima etapă este dificil, iar noi avem și terenul acoperit cu zăpadă. Prognoza meteo nu este deloc bună, așa că vom vedea când ne vom apuca de curățarea lui”, a afirmat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.