Axiopolis Cernavodă şi CS Medgidia, succese importante în Liga a 3-a

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a

Sport 07 Aprilie 2019 / 10:14 1060 accesări
Petre Bolojan a marcat primul gol pentru CS Medgidia în meciul de la Borcea (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

În etapa a 21-a din Liga a 3-a la fotbal, Seria a 2-a, formaţiile din constănţene au obţinut sâmbătă victorii importante în lupta pentru evitarea retrogradării. La Cernavodă, pe stadionul „Trust”, Axiopolis (antrenor Ionel Melenco) s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul cu SC Popești-Leordeni, golurile fiind marcate de Constantin Bumbac, în minutul 53, şi Alexandru Sîrbu, în minutul 75. Ambele reuşite au venit în urma unor lovituri libere executate foarte bine de Mihai Zugravu şi Ciprian Loloţ.

CS Medgidia (antrenor Daniel Rădulescu) a învins, în deplasare, pe Agricola Borcea, cu scorul de 2-1, prin golurile înscrise de Petre Bolojan, în minutul 17, și Dumitru Gheorghe, în minutul 25. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat în minutul 35.

În etapa viitoare, programată miercuri, 10 aprilie, de la ora 17.00, CS Medgidia va întâlni liderul, Rapid București, pe stadionul „Iftimie Ilisei” din Medgidia.

Celelalte rezultate ale etapei: Rapid București - CS Făurei 10-1

Progresul Spartac Bucureşti - CSM Oltenița 1-0

Unirea Slobozia - FCSB II 5-2

CS Tunari - Sportul Chișcani 3-1

Înainte Modelu - Delta Dobrogea Tulcea 3-0 (echipa din Tulcea s-a retras din campionat după încheierea turului, astfel că pierde toate meciurile din retur la „masa verde”)

CS Afumaţi nu a evoluat, deoarece echipa CSO Bragadiru s-a retras din campionat.

Clasament: 1. Rapid 53p (golaveraj: 62-12), 2. Slobozia 43p (46-19), 3. Afumaţi 42p (49-16), 4. Progresul Spartac 41p (42-22), 5. Modelu 33p (32-31), 6. Popeşti Leordeni 32p (34-27), 7. Tunari 31p (45-22), 8. MEDGIDIA 22p (22-37), 9. Făurei 22p (21-43), 10. Borcea 22p (31-58), 11. FCSB II 20p (33-38), 12. AXIOPOLIS 20p (20-35), 13. Chişcani 19p (36-38), 14. Olteniţa 17p (18-36), 15. Tulcea 0p (4-56).