Barcelona a tremurat pentru calificare doar un sfert de oră la Munchen

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manșa retur

Sport 13 Mai 2015 / 00:00 610 accesări

FC Barcelona este prima finalistă a actualei ediţii a Ligii Campionilor la fotbal. Aseară, la Munchen, trupa lui Luis Enrique a avut ceva emoţii în primele 15 minute ale confruntării cu Bayern, din manșa retur a semifinalei, după ce gazdele au deschis scorul. Dubla lui Neymar a adus liniştea în tabăra Barcelonei, care a rezolvat problema calificării după primele 30 de minute ale unei partide spectaculoase, în care Bayern a obţinut în final o victorie de palmares. Rezultat final: Bayern Munchen - FC BARCELONA 3-2 (Benatia 7, R. Lewandowski 59, T. Müller 74 / Neymar 15, 29) - în tur: 0-3.

Au evoluat - Bayern Munchen (antrenor Josep Guardiola): Neuer - Rafinha, Benatia, J. Boateng, Bernat - Lahm (cpt.) (67 Rode), Schweinsteiger (87 Javi Martínez), Xabi Alonso, Thiago Alcántara - T. Müller (87 Götze), R. Lewandowski; FC Barcelona (antrenor Luis Enrique): ter Stegen - Dani Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba - Rakitić (72 Mathieu), Busquets, Iniesta (cpt.) (75 Xavi Hernández) - Messi, Luis Suárez (46 Pedro Rodríguez), Neymar. Cartonaşe galbene: Rafinha, Thiago Alcántara, R. Lewandowski, Xabi Alonso, Rode / Rakitić, Pedro Rodríguez. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Mark Clattenburg.

Finala UCL se va disputa la Berlin, la 6 iunie.