Baschetbalistele de la CS Phoenix-Ştiinţa s-au impus fără probleme la Tg. Mureş

Baschet feminin / Liga Naţională, Grupa B

Sport 13 Decembrie 2018 / 19:45 444 accesări

În etapa a 13-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, Grupa B, echipa CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a câştigat fără emoţii meciul disputat joi, în deplasare, cu CSM Tg. Mureș, cu scorul de 93-55, la pauză 51-31. A fost al 12-lea joc în care baschetbalistele constănţene au obţinut victoria, dar în clasament CS Phoenix-Ştiinţa are 22 de puncte, deoarece un joc a fost pierdut la „masa verde”. Scorul pe sferturi în partida CSM - Phoenix-Știința: 12-27, 19-24, 16-19, 8-23.

Pentru echipa pregătită de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au înscris Bianca Fota 21 de puncte, Chelsea Douglas 18p, Vladinka Erak 15p, Cristiana Cutaș 12p, Ecaterina Armanu 8p, Andreea Fleşer 5p, Teodora Armanu 5p, Andreea Duță 3p, Andreea Beldian 3p şi Jelena Jovanovic 3p.

A fost ultimul meci din acest an pentru baschetbalistele de la CS Phoenix-Știința, care au disputat în devans întâlnirea cu CSM Alexandria, scor 66-41 (41-23).