Baschetbalistele tricolore au învins vicecampioana mondială la baschet 3x3

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
În turneul de calificare de la Mamaia

Baschetbalistele tricolore au învins vicecampioana mondială la baschet 3x3

Sport 01 Iulie 2018 / 16:57 714 accesări

România a obținut o victorie importantă în întrecerea feminină

România a obținut o victorie importantă în întrecerea feminină

Duminică, starea vremii a fost de partea organizatorilor turneului de calificare FIBA 3x3 Europe Cup de la Mamaia, iar partidele s-au desfășurat în Piaţeta Perla din Mamaia. În Grupa B, reprezentativa feminină a României (Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Anca Stoenescu şi Gabriela Irimia) a obținut un succes important în duelul cu vicecampioana mondială en titre, Rusia, scor 12-9, învingând și Austria, scor 19-15, şi Belgia, scor 17-12.

La masculin, în Grupa C, România (Amedeo Casale, Vlad Cobzaru, Marius Ciotlăuş si Vlad Dumitrescu) a câștigat meciul cu Suedia, scor 18-14, dar a pierdut întâlnirea cu Bosnia & Herţegovina, scor 13-20.

Echipele României sunt calificate la Campionatele Europene de baschet 3x3 de la București, programate în perioada 14-16septembrie.

Rezultatele partidelor de duminică:

Rusia - ROMÂNIA 9-12 (Grupa B, feminin)

Serbia - Lituania 21-15 (Grupa A, masculin)

ROMÂNIA - Suedia 18-14 (Grupa C, masculin)

Lituania - Slovacia 10-11 (Grupa A, feminin)

Belgia - Rusia 13-9 (Grupa B, feminin)

ROMÂNIA - Austria 19-15 (Grupa B, feminin)

Germania - Croaţia 15-21 (Grupa D, masculin)

Polonia - Spania 12-21 (Grupa B, masculin)

Olanda - Elveţia 12-10 (Grupa A, feminin)

Rusia - Austria 14-8 (Grupa B, feminin)

ROMÂNIA - Belgia 17-12 (Grupa B, feminin)

Serbia - Georgia 22-12 (Grupa A, masculin)

ROMÂNIA - Bosnia & Herţegovina 13-20 (Grupa C, masculin)

Slovacia - Israel 12-13 (Grupa A, feminin)

Lituania -.Olanda 12-14 (Grupa A, feminin)

Israel - Elveţia 11-15 (Grupa A, feminin)

Meciurile vor continua duminică, după următorul program -

ora 17.30 - Sfert de finală masculin: Serbia - ROMÂNIA

ora 17.50 - Semifinală feminin: Israel - Belgia

ora 18.20 - Sfert de finală masculin: Croația - Polonia

ora 18.50 - Semifinală feminin: Austria - Olanda

ora 19.20 - Sfert de finală masculin: Spania - Irlanda

ora 19.50 - Sfert de finală masculin: Bosnia & Herţegovina - Lituania

ora 20.10: SLAM DUNK SHOW - Guy Dupuy & Jonathan Clark

ora 20.40: finală feminin

ora 21.00: meci pentru locul 5 masculin

ora 21.20: meci pentru locul 5 masculin

ora 21.40: finala pentru locul 5 masculin



12
Pagina a fost generata in 0.2031 secunde