Bayern Munchen este noua campioană a Germaniei la fotbal

07 Mai 2016 / 18:57 493 accesări

FC Bayern Munchen, echipa antrenată de Josep Guardiola (45 de ani), a câștigat, sâmbătă, scor 2-1, partida disputată în deplasare cu Inglostadt, din penultima etapă a campionatului Germaniei și s-a încoronat, matematic, drept campioană pentru al patrulea sezon consecutiv.

Golurile partidei au fost marcate de atacantul polonez Robert Lewandowski, care a reușit o "dublă", în minutele 15 și 32, respectiv Moritz Hartmann, în minutul 42, din lovitură de pedeapsă. După acest rezultat, Bayern s-a distanțat la opt puncte față de principala urmăritoare, Borussia Dortmund, care a pierdut, scor 0-1, în deplasare la Frankfurt.

Pentru Bayern este al patru titlu câștigat consecutiv, după cele din sezoanele 2012/2013, 2013/2014 și 2014/2015, și al treilea cu Pep Guardiola pe bancă. Bavarezii puteau fi matematic campioni încă de acum o etapă, dar a reușit doar o remiză, scor 1-1, pe teren propriu, cu Borussia Moenchengladbach.

Este al 26-alea titlu din istoria clubului bavarez. Bayern va primi trofeul și medaliile de campioni la ultimul meci al sezonului, pe teren propriu, în compania celor de la Hannover 96, pe 14 mai, de la ora 16:30.