Bayern Munchen şi Borussia Monchengladbach au avansat în semifinalele Cupei Germaniei

Fotbal / DFB Pokal

Sport 02 Martie 2017 / 15:09 641 accesări
Polonezul Robert Lewandowski a reușit o dublă pentru Bayern

Bayern Munchen a câştigat, miercuri, meciul de pe teren propriu cu Schalke '04 Gelsenkirchen, scor 3-0, iar Borussia Monchengladbach s-a impus în deplasare, în duelul cu SV Hamburg, scor 2-1, în sferturile de finală ale Cupei Germaniei la fotbal.

La Munchen, în faţa a 75.000 de spectatori, Robert Lewandowski a reuşit o dublă (în minutele 3 şi 29) şi a ajuns la 30 de goluri înscrise în acest sezon pentru Bayern. Thiago Alcantara a mai marcat pentru gazde, în minutul 16, iar Holger Badstuber, fost component al bavarezilor, a fost eliminat de la oaspeţi în minutul 77. Schalke nu a expediat niciun şut pe poartă.

La Hamburg, peste 53.000 de fani au asistat la victoria oaspeţilor. Lars Stindl şi Raffael au înscris din două penalty-uri, în minutele 53 şi 61. Bobby Wood a reuşit un gol de consolare pentru gazde în minutul 90+2.

În semifinalele Cupei Germaniei, Borussia Monchengladbach va întâlni Eintracht Frankfurt, iar Bayern Munchen va juca împotriva învingătoarei din partida Lotte - Borussia Dortmund, amânată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.