BC Athletic, evoluţie curajoasă în faţa dinamoviştilor

Baschet masculin / Liga Naţională: BC ATHLETIC CONSTANŢA - DINAMO BUCUREŞTI 69-85

Sport 20 Ianuarie 2019 / 09:37 572 accesări

Baschetbaliştii constănţeni au jucat de la egal la egal cu dinamoviştii

Formaţia masculină de baschet Athletic Constanța a susţinut sâmbătă seară, în Sala Sporturilor, primul meci din Grupa galbenă a Ligii Naţionale, întâlnind una dintre cele mai titrate echipe din baschetul românesc, Dinamo Bucureşti. Jucătorii pregătiţi de Alexandru Olteanu şi Bogdan Ivanovici au cedat în duelul cu dinamoviştii, dar au pus în multe momente probleme formaţiei bucureştene, care a câştigat cu scorul de 85-69, la pauză 46-38. BC Athletic s-a apropiat în sfertul al treilea chiar la trei puncte de Dinamo, însă nu a reuşit să producă surpriza.

Scorul pe sferturi în partida BC Athletic - Dinamo: 15-28, 23-18, 18-18, 13-21.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Alin Andrieş 16 puncte, Samuel Berkelund 13p, Brandon Lockhart 12p, Brandon McLean 8p, Deondre Ray 6p, Daniel Mâinea 6p, Adrian Trandafir 3p, Nicu Ciucă 3 şi Andrei Oprean 2p.

În etapa viitoare, BC Athletic va juca tot pe teren propriu, la 26 ianuarie, cu Steaua Bucureşti.