BC Athletic, încă o victorie şi calificare în Cupa României

Baschet masculin / Cupa României, turul al doilea

Sport 24 Octombrie 2018 / 21:22 864 accesări

Baschetbalişii constănţeni au punctat decisiv în ultimul sfert

După succesul din tur, scor 70-67, formaţia Baschet Club Athletic Constanţa s-a impus şi în manşa secundă din turul al doilea al Cupei României la baschet masculin, învingând, miercuri seară, pe teren propriu, echipa ACS Tg. Jiu, cu scorul de 93-68, după ce la pauză oaspeţii au condus cu 39-38. Partida disputată în Sala Sporturilor din Constanța a fost decisă în ultimul sfert, atunci când baschetbaliştii pregătiţi de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca s-au desprins pe tabela de marcaj. Scorul pe sferturi în meciul BC Athletic - ACS: 23-21, 15-18, 24-19, 31-10. Pentru echipa constănţeană au marcat Deondre Ray 16 puncte, Alin Andrieş 15p, Georgian Păun 14p, Daniel Mâinea 12p, Brandon Lockhart 10p, Samuel Berkelund 9p, Miljan Drekalovic 8p, Sergiu Ursu 5p, Alexandru Unitu 2p şi Andrei Oprean 2p.