BC Athletic, la un pas de victorie în meciul cu CSO Voluntari

Baschet masculin / Liga Naţională, Grupa B

Sport 29 Decembrie 2018 / 20:31 673 accesări

Ultima partidă oficială din acest an în Sala Sporturilor din Constanţa s-a disputat sâmbătă seară, în etapa a zecea a Ligii Naţionale de baschet masculin, Grupa B. Formaţia Baschet Club Athletic Constanţa a fost la câteva secunde de primul succes din acest sezon în întâlnirile cu CSO Voluntari, însă trei aruncări libere fructificate de oaspeţi au stabilit învingătoarea. BC Athletic a cedat cu scorul de 65-67, după ce la pauză a condus cu 42-36, iar cu nouă secunde înaintea finalului tabela de marcaj arăta 65-64 în favoarea baschetbaliştii antrenaţi de Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici, Vladimir Mihai și Vasile Pașca.

Scorul pe sferturi în meciul BC Athletic - CSO Voluntari: 18-18, 24-18, 12-19, 11-12.

Pentru echipa constănţeană au marcat Deondre Ray 19 puncte, Brandon Lockhart 9p, Daniel Mâinea 8p, Samuel Berkelund 7p, Alin Andrieş 6p, Alexandru Unitu 5p, Andrei Şerban 4p, Andrei Oprean 4p, Nicu Ciucă 2p şi Brandon McLean 1p.

În etapa viitoare, a 11-a, programată anul viitor, la 5 ianuarie, BC Athletic Constanța va înfrunta, în deplasare, pe CS Municipal Mediaş, iar în ultima etapă, care va avea loc la 12 ianuarie, va întâlni, tot în deplasare, pe CS Cuza Sport Brăila.