BC Athletic, pe locul 3 la turneul final al LN de baschet 3x3

Baschet masculin

Sport 06 August 2019 / 09:56 1464 accesări

Turneul Final al Ligii Naționale de Baschet 3x3 desfăşurat la Tg. Jiu a adus formaţiei constănţene Baschet Club Athletic o clasare pe podium la finalul confruntărilor cu cele mai bune echipe din ţară. În formula câștigătoare de la Cupa României 3x3 și de la Ploiești Streetball 3x3, Virgil Stănescu, Alin Andrieş, Adrian Trandafir şi Cezar Bărăgău, împreună cu team-managerul Andrei Talpeş, BC Athletic a încheiat turneul pe podium, după echipele Dinamo Știința București și CSU Pitești. De remarcat că BC Athletic a început turneul final de pe primul loc al clasamentului general în urma competiţiilor desfăşurate în cadrul circuitului naţional.

„Gladiatorii din Tomis” au învins în grupă pe Rapid București, scor 22-14, şi pe Sportul Studențesc București, scor 21-10. A urmat succesul din sferturile de finală, 21-11 cu Agronomia București, după care a venit înfrângerea din semifinale, 17-20 cu Dinamo Știința București. În meciul pentru locul 3, BC Athletic s-a impus în duelul cu CSM București, scor 18-0, astfel că echipa constănţeană a încheiat turneul de la Tg. Jiu cu un bilanț de patru victorii în cele cinci partide și o clasare pe podium.