Begu şi Niculescu, în sferturile turneului de dublu de la Melbourne

Tenis de câmp

Sport 21 Ianuarie 2018 / 07:51 470 accesări
Sorana Cîrstea a fost la un pas de o prezenţă în sferturi la dublu

Primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, a ajuns în faza sferturilor de finală la dublu feminin. În această fază a turneului de la Melbourne au ajuns şi două tenismene tricolore, Irina Begu şi Monica Niculescu, în timp ce Sorana Cîrstea a fost la un pas de a trece şi ea de optimi. În noaptea de sâmbătă spre duminică, Begu şi Niculescu, favorite numărul 10, au obţinut calificarea în întâlnirea cu perechea Nadiya Kichenok (Ucraina) / Anastasia Rodionova (Australia), după ce, la scorul de 4-1 în primul set pentru tenismenele noastre, adversarele s-au retras. Anastasia Rodionova a suferit o accidentare care nu i-a mai permis să continue meciul. Calificarea în sferturi la dublu la Australian Open este recompensată cu un cec în valoare de 59.000 de euro şi 430 de puncte WTA. Pentru a ajunge în semifinale, Begu şi Niculescu le vor înfrunta pe americancele Jennifer Brady şi Vania King (SUA).

Duminică dimineaţă, dublul alcătuit din Sorana Cîrstea şi brazilianca Beatriz Haddad Maia a trecut pe lângă o mare surpriză, cedând, cu scorul de 6-2, 0-6, 4-6, în partida cu perechea cehă Lucie Safarova şi Barbora Strycova, cap de serie numărul 4. Cîrstea şi Haddad Maia au condus cu 4-1 în setul decisiv, însă nu au mai obţinut vreun game până la final. Pentru prezenţa în optimi, Cîrstea şi Haddad Maia vor primi un cec în valoare de 32.000 de euro şi 240 de puncte WTA

La simplu feminin, tenismena constănţeană Simona Halep, principala favorită a turneului, o va întâlni luni, în optimile de finală, pe japoneza Naomi Osaka (locul 72 WTA). Primul sfert de finală din întrecerea feminină este Caroline Wozniacki (Danemarca, locul 2 WTA) - Carla Suarez Navarro (Spania, locul 39 WTA).