Belgia s-a impus în derby-ul grupei H

Fotbal / CM, Grupa H: RUSIA - BELGIA 0-1

Sport 23 Iunie 2014 / 00:00 305 accesări

Ieri, la Rio de Janeiro, în confruntarea dintre Rusia şi Belgia, din Grupa H, formaţia pregătită de Marc Wilmots a obţinut un nou succes, scor 1-0 (Origi 88), echivalent cu obţinerea biletelor pentru optimile de finală. Prima repriză a aparţinut Rusiei, care şi-a creat câteva situaţii bune de a înscrie, în special prin şuturi de la distanţă în primele 25 de minute, respinse cu dificultate de Courtois. În min. 27, centralul Felix Brych nu a acordat penalty la faultul în careu al lui Vermaelen asupra lui Shatov, fundaşul de la Arsenal fiind şi înlocuit peste patru minute, dar din cauza unei accidentări. Rusia ar fi putut prelua conducerea în min. 44, dar Kokorin a trimis defectuos cu capul de la aproximativ opt metri. Rusia a cedat fizic în ultimele zece minute, iar Belgia a dat lovitura de graţie cu două minute înainte de final. După ce Mirralas a nimerit bara din lovitură liberă în min. 83, tânărul Divock Origi (19 ani) a înscris singurul gol al întâlnirii, în min. 88, după o acţiune excelentă a lui Eden Hazard, desemnat omul meciului.

Au evoluat - Rusia (antrenor Fabio Capello): Akinfeev - Kozlov (62 Eşenko), V. Berezuţki, Ignaşevici, Kombarov - Gluşakov, Şatov (83 Dzagoev), Faizulin - Kanunnikov, Samedov (90 Kerjakov), Kokorin; Belgia (antrenor Marc Wilmots): Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vermaelen (31 Vertonghen) - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mertens (75 Mirralas), Lukaku (57 Origi), Hazard. Cartonaşe galbene: Gluşakov / Witsel, Alderweireld. Meciul a fost condus la centru de Felix Brych (Germania).