Bernadette Szocs a câştigat Europa Top 16 la tenis de masă

Sport 04 Februarie 2018 / 19:23 1237 accesări
Bernadette Szocs a pierdut un singur set de-a lungul întregului turneu

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a reuşit o performanţă extraordinară, câştigând turneul Europa Top 16, competiţie desfăşurată la Montreux (Elveţia), În finală, Bernadette Szocs a învins-o, duminică, pe olandeza de origine chineză Li Jie, cu scorul de 4-1 (12-10, 8-11, 11-6, 11-5, 11-7). A fost singurul set cedat de sportiva română de-a lungul întregului turneu. „Am ştiut că pot să fac asta, sunt mândră şi mulţumesc tuturor celor care m-au sprijinit! Mulţumesc celor din staff-ul tehnic, care au fost alături de mine de-a lungul ultimelor două zile! Ea (n.r. - Li Jie) a fost campioană, dar acum eu sunt. Am avut un turneu foarte bun, ştiam că joc din ce în ce mai bine contra apărătoarelor. Ştiam ce trebuie să fac astăzi pentru a câştiga!”, a afirmat Bernadette Szocs, după câştigarea medaliei de aur. Pentru triumful la ITTF Europa Top 16, Bernadette Szocs va primi un cec în valoare de 6.000 de euro. Prin prezenţa în finală, ea şi-a asigurat prezenţa la Cupa Mondială în proba individuală din această toamnă.

În vârstă de 22 de ani, Bernadette Szocs este a patra jucătoare română care se impune la Europa Top 16, după Olga Nemeş (în 1983), Emilia Ciosu (în 1993) şi Otilia Bădescu (în 1995).

Medalia de bronz a fost câştigată de constănţeanca Eliza Samara, care a dispus, duminică, în finala mică, cu scorul de 4-2 (11-4, 8-11, 11-6, 11-9, 4-11, 11-8), de suedeza Matilda Ekholm. La turneul din Elveţia a mai participat şi Daniela Dodean Monteiro. Primele trei clasate la ITTF Europa Top 16 au obţinut calificarea la Cupa Mondială în proba individuală.