Beșiktaș nu a rezistat la Munchen

Fotbal / Liga Campionilor, optimi de finală, manșa tur

Sport 20 Februarie 2018 / 23:40 568 accesări

Victorie categorică pentru Bayern Munchen, marţi seară, pe teren propriu, în manşa tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Arbitrul Ovidiu Haţegan l-a eliminat în minutul 16 pe fundaşul croat Vida, iar Beșiktaș a evoluat cu un om mai puţin, ceea ce a contat enorm în stabilirea rezultatului final, 5-0 pentru Bayern, echipa germană fiind ca şi calificată în sferturile de finală.

În schimb, la Londra, pe „Stamford Bridge”, Chelsea şi Barcelona au încheiat la egalitate, într-un meci în care argentinianul Lionel Messi a reuşit să înscrie la a noua confruntare cu formaţia engleză. Pentru Chelsea a marcat Willian, după ce mijlocaşul brazilian a trimis mingea de două ori în bara laterală.

Rezultate: Chelsea Londra - FC Barcelona 1-1 (Willian 62 / Messi 75) și Bayern Munchen - Beșiktaș Istanbul 5-0 (T. Müller 43, 66 Coman 53, Lewandowski 79, 88).

Miercuri seară, de la ora 21.45, în manșa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal vor avea loc partidele FC Sevilla - Manchester United (în direct la Telekom Sport 1) și Șahtior Donețk - AS Roma (în direct la Telekom Sport 2).

Rezultatele înregistrate săptămâna trecută în manșa tur a optimilor UCL - marți: Juventus Torino - Tottenham Hotspur 2-2 (Higuain 2, 9-pen. / H. Kane 35, C. Eriksen 71) și FC Basel - Manchester City 0-4 (Gündoğan 14, 53, Bernardo Silva 18, Kun Agüero 23); miercuri: Real Madrid - Paris Saint Germain 3-1 (Cr. Ronaldo 45-pen., 83, Marcelo 86 / Rabiot 33) și FC Porto - FC Liverpool 0-5 (Mané 25, 53, 85, M. Salah 29, Firmino 69).