Bianca Andreescu a eliminat-o și pe Venus Williams la Auckland

Tenis de câmp

Sport 04 Ianuarie 2019 / 15:09 595 accesări

Tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu (18 ani, locul 152 WTA) a obținut vineri încă o victorie de răsunet în turneul WTA de la Auckland (Noua Zeelandă), dotat cu premii în valoare de 250.000 dolari. După ce a trecut în optimi de daneza Caroline Wozniacki, Bianca Andreescu a câştigat și meciul din sferturile de finală, învingând-o pe americanca Venus Williams (locul 39 WTA și cap de serie numărul 6), cu scorul de 6-7 (1/7), 6-1, 6-3, după două ore şi 25 de minute de joc. Bianca Andreescu va disputa prima semifinală din carieră, adversară fiind chinezoaica Su-Wei Hsieh (locul 28 WTA).

În cealaltă semifinală se vor întâlni Viktoria Kuzmova (Slovacia, locul 50 WTA) şi Julia Goerges (Germania, locul 14 WTA).